Dobre rady dla tych, którzy będą przeprowadzać wywiad
do filmu dokumentalnego
- Bądź przygotowany na rozmowę dokumentalną. Zastanów się, o czym chcesz rozmawiać. Niezależnie od tego, czy przeprowadzasz z kimś wywiad na temat artykułu informacyjnego, podcastu, czy czegoś innego, powinieneś znać jego tło i istotne tematy. Nie tylko znając życiorys osoby, z którą rozmawiasz. Zastanów się jaka ma być jej rola w filmie. I jakie wątki chciałbyś wykorzystać. Każdy ma swoją historię i jeżeli poczuje się komfortowo może z pewnością o niej mówić godzinami. A potem Ty (jeżeli taka Twoja rola) godzinami to musisz wszystko obejrzeć na komputerze. I to wiele razy. Dlatego miej w głowie to czego chcesz się dowiedzieć. Nie rzucaj się jednak z pytaniami od razu. Bardzo ważne jest, żeby osoba z którą rozmawiasz czuła się na planie dobrze. Nie tylko z Tobą, ale i ekipą filmową i kamerą.
- Sprawdź miejsce, w którym będziesz przeprowadzał prawdziwy wywiad.
- Kontroluj światło stosowane podczas wywiadu. Tradycyjnie stosuje się 3-punktowe oświetlenie, które łączy w sobie oświetlenie kluczowe, wypełniające i tylne. Możesz wybrać miękki i delikatny wygląd lub coś znacznie bardziej dramatycznego i kontrastowego. Zależy to całkowicie od Twojej wizji, miejsca i narzędzi.
- Śledź „linię oczu”, która jest tam, gdzie temat rozmowy. Czy oni patrzą na ciebie? Na kogoś z boku? Na kogoś z boku? Sprawdzaj to od czasu do czasu, żeby się upewnić, że się nie zmieni.
- Zapewnij czysty, wysokiej jakości sygnał. Wybierz taką konfigurację, która nie będzie przeszkadzała osobie, z która przeprowadzasz wywiad.
- Maksymalnie wykorzystaj czas.