PROMOCJA
Zespół działań i aktywności w mediach społecznościowych, których celem jest dotarcie do potencjalnych odbiorców z materiałami filmowymi oraz zachęcenie widzów do ich obejrzenia i wyrażenia opinii na ich temat.
Nagrywanie wideo we własnym domu
Tłem dla filmu wizytówki może być nasze domowe biuro lub regał z książkami. Istotne jest to, aby światło padało na nas z przodu i dobrze doświetlało scenę. W większości przypadków powinniśmy dążyć do uzyskania tzw. miękkiego, rozproszonego światła. Ostre światło słoneczne nie jest najlepszym wyjściem, ale już przytłumione przez chmury, tworzące naturalny dyfuzor, staje się odpowiednie – zmniejszają się kontrasty i cały kadr zostaje równomiernie oświetlony.
Możemy nagrywać zarówno w świetle dziennym, jak i sztucznym, choć w tym drugim przypadku niezbędne będzie wykorzystanie dodatkowych lamp.
Podobnie jak w fotografii, podczas przygotowania filmów wideo bardzo ważne jest ustawienie odpowiedniego kadru. Film wizytówkę najlepiej nagrywać w półzbliżeniu. To plan przedstawiający popiersie (kadrowanie od pasa w górę lub ciaśniejsze), który pozwala na oddanie wyrazistości postaci i jej gestów. Ważne jest tutaj odpowiednie ustawienie ogniskowej obiektywu, przy której rysy twarzy nie będą nadmiernie podkreślone ani spłaszczone. Warto także zapoznać się z zasadą 180 stopni, przydatną zwłaszcza przy kręceniu ujęć rozmów i wywiadów.
Nagrywając film, nie możemy zapomnieć o odpowiedniej jakości dźwięku. Ponieważ element ten nie znosi kompromisów, konieczne jest zaopatrzenie się w profesjonalny mikrofon, który dyskretnie przypniemy do ubrania. Dźwięk i obraz nagrywamy osobno (mikrofon podpinamy z urządzeniem nagrywającym), a ścieżki łączymy później w programie do montażu.
Zanim zaczniemy nagrywać, przygotowujemy scenariusz z podziałem na ujęcia. Film możemy nagrać w tym samym planie, ale dla wygody i łatwiejszego montażu możemy podzielić naszą wizytówkę na kilka części, które nagramy parokrotnie, by wybrać najlepszą z nich podczas montażu.
Jeśli zdecydujemy się na urozmaicenie filmu, możemy dodać kilka dodatkowych scen, na przykład nakręconych na zewnątrz podczas spaceru czy w miejscu, w którym pracujemy. Sceny te będą tzw. przebitkami i będą oddzielały nasze wypowiedzi. Ciekawe ujęcia pokazujące nasz styl pracy pozwolą nam się wyróżnić na tle konkurencji. Nie powinniśmy przy tym za bardzo popadać w schematy. Warto w miarę możliwości dążyć do bycia oryginalnym – zwiększymy dzięki temu szansę na zapamiętanie naszego przekazu przez widzów. Innymi słowy: nie bójmy się eksperymentować!